Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών/τριών της ΣΤ΄ Δημοτικού στη Βουλή των Ελλήνων

Η Διευθύντρια του Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου Πλατέος Ν. Ημαθίας ζητά εκδήλωση ενδιαφέροντος από τα τουριστικά γραφεία για τη διοργάνωση της 3ήμερης εκπαιδευτικής μετακίνησης της ΣΤ΄ (έκτης) τάξης του σχολείου μας στη Βουλή-Αθήνα, έχοντας υπόψη τις με αρ. πρωτ. 36590/Γ2/30-3-10 και 118944/Γ2/28-7-2014 έγκρισης του Υπουργείου Παιδείας με θέμα ??Επισκέψεις σχολείων στη Βουλή των Ελλήνων κατά το σχολικό έτος 2014-2015??.

Η μετακίνηση θα πραγματοποιηθεί οδικώς με ένα (1) λεωφορείο τουριστικού πρακτορείου και ο αριθμός των συμμετεχόντων σε αυτή ανέρχεται στα 44 άτομα (22 μαθητές/τριες, 3 εκπαιδευτικοί συνοδοί και 19 γονείς-κηδεμόνες).

Συγκεκριμένα:

Η εκδρομή πρόκειται να πραγματοποιηθεί στις 10,11,και 12 Ιουνίου 2015. Το ενδεικτικό πρόγραμμα της εκδρομής διαμορφώνεται ως εξής: Συγκέντρωση στο χώρο του σχολείου στις 07:15΄π.μ. ημέρα Τετάρτη 10 Ιουνίου 2015. Αναχώρηση στις 07.30΄ πμ για Αθήνα μέσω της Εθνικής Οδού. Άφιξη στο ξενοδοχείο και τακτοποίηση περίπου στις 15:00΄ μ.μ. Επίσκεψη στη Βουλή, στο μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη και στην Παλαιά Βουλή στις 18:00΄ μ.μ. Δείπνο και ξεκούραση στις 21:00΄μ.μ. Ημέρα Πέμπτη 11/6/2015 ξενάγηση στον Ιερό Λόφο της Ακρόπολης, στο νέο μουσείο της Ακρόπολης, στο Ζάπειο- Ηρώδου του Αττικού, στον Εθνικό Κήπο, στις Στήλες Ολυμπίου Διός, στο Παναθηναϊκό Στάδιο και στο θωρηκτό ??Αβέρωφ??. Δείπνο και ξεκούραση στις 21:00΄μ.μ. Ημέρα Παρασκευή 12/6/2015 Επίσκεψη στο Αττικό Πάρκο και αναχώρηση- επιστροφή στο Πλατύ.

Η προσφορά θα πρέπει να εξασφαλίζει την πραγματοποίηση του προαναφερθέντος προγράμματος κι επιπλέον τα παρακάτω:

• Διαμονή σε ξενοδοχείο τριών ή τεσσάρων αστέρων με πρωινό
  • Όνομα και κατηγορία καταλύματος και υπεύθυνη δήλωση ότι το ξενοδοχείο διαθέτει νόμιμη άδεια λειτουργίας κι ότι πληρούνται όλοι οι όροι ασφάλειας και υγιεινής
  • Δίκλινα δωμάτια (19) και τρίκλινα (2) για τη διαμονή των μαθητών/τριών και των γονέων-κηδεμόνων τους και δίκλινο για τους εκπαιδευτικούς συνοδούς
  • Υπεύθυνο αρχηγό του γραφείου
  • Υποχρεωτική ασφάλεια αστικής επαγγελματικής ευθύνης όπως ορίζει η κείμενη νομοθεσία. Σε περίπτωση που δε θα πραγματοποιηθεί η εκδρομή στις προβλεπόμενες ημερομηνίες λόγω ανωτέρας βίας (εκλογές κ.λπ.), δεν θα έχει καμία επιβάρυνση το σχολείο
  • Διασφάλιση ότι τα λεωφορεία πληρούν τις απαιτούμενες προδιαγραφές για τη μεταφορά των μαθητών
  • Την αποδοχή των όρων της παρούσης πρόσκλησης κι ότι αυτοί θα δεσμεύουν το τουριστικό γραφείο και θα αναφέρονται υποχρεωτικά στο ιδιωτικό συμφωνητικό
  • Τη βεβαίωση ότι θα χορηγηθούν αποδείξεις πληρωμής στον κάθε γονέα-κηδεμόνα μετά το πέρας της εκδρομής
  • Για τις παραπάνω υπηρεσίες ζητείται η τελική συνολική τιμή (με ΦΠΑ) της εκδρομής, αλλά και η επιβάρυνση ανά μαθητή και συνοδό χωριστά
  • Με την προσφορά, θα κατατεθεί από το ταξιδιωτικό γραφείο απαραιτήτως και υπεύθυνη δήλωση ότι διαθέτει το ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο πρέπει να βρίσκεται σε ισχύ. Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν σε κλειστούς φακέλους μέχρι και τη Δευτέρα 25 Μαϊου 2015 και ώρα 10.00 πμ στο γραφείο της Δ/νσης του Δημοτικού Σχολείου Πλατέος.

Αξιολόγηση προσφορών: Η αξιολόγηση των προσφορών πραγματοποιείται σε μια φάση που περιλαμβάνει τα παρακάτω επιμέρους στάδια:

1. Παραλαβή των φακέλων και αποσφράγιση προσφορών
  2. Έλεγχος
  3. Αξιολόγηση οικονομικής και ποιοτικής προσφοράς
  4. Επιλογή αναδόχου

Οι προσφορές δεν πρέπει να έχουν ξύσματα, σβησίματα, προσθήκες, διορθώσεις. Εάν υπάρχει στην προσφορά οποιαδήποτε προσθήκη ή διόρθωση, αυτή πρέπει να είναι καθαρογραμμένη ή μονογραμμένη από τον προσφέροντα. Η προσφορά θα απορρίπτεται, εάν σ΄ αυτήν υπάρχουν διορθώσεις που την καθιστούν ασαφή, κατά την κρίση του οργάνου αξιολόγησης των προσφορών. Όσοι ενδιαφέρονται να λάβουν μέρος μπορούν να υποβάλουν τις προσφορές τους, σύμφωνα με τους παρακάτω τρόπους: α) προσωπικά ή β) ηλεκτρονικά με μυστικό κώδικα. Οι εκπρόθεσμες προσφορές δεν λαμβάνονται υπόψη και επιστρέφονται χωρίς να αποσφραγισθούν. Επιλογή αναδόχου: Για την αξιολόγηση των προσφορών και την επιλογή της πλέον συμφέρουσας από οικονομική και ποιοτική άποψη προσφοράς, συγκροτείται Επιτροπή με Πράξη της Διευθύντριας του σχολείου, η οποία αποτελείται από την ίδια, ως Πρόεδρο, δύο συνοδούς-εκπαιδευτικούς, έναν εκπαιδευτικό από το Σύλλογο Διδασκόντων κι από έναν (1) εκπρόσωπο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και οι οποίοι συναποφασίζουν. Η Επιτροπή έχει την αρμοδιότητα και ευθύνη επιλογής του ταξιδιωτικού γραφείου που θα πραγματοποιήσει την εκδρομή ?μετακίνηση. Η επιλογή του ταξιδιωτικού γραφείου καταγράφεται στο πρακτικό που συντάσσεται και στο οποίο αναφέρονται με σαφήνεια τα κριτήρια επιλογής. Μετά την αξιολόγηση των προσφορών γίνεται η τελική επιλογή του ταξιδιωτικού γραφείου και το σχολείο συντάσσει σύμβαση οργανωμένου ταξιδιού (ιδιωτικό συμφωνητικό), σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, που υπογράφεται από τα συμβαλλόμενα μέρη. Στη σύμβαση περιλαμβάνονται απαραιτήτως τα εξής: 1) Το εγκεκριμένο από το Σύλλογο Διδασκόντων αναλυτικό πρόγραμμα της εκδρομής 2) Το όνομα του ξενοδοχείου, η κατηγορία του, ο αριθμός δωματίων και κλινών και οι παρεχόμενες από αυτό υπηρεσίες 3) Η Ασφάλεια αστικής επαγγελματικής ευθύνης 4) Το συνολικό κόστος της εκδρομής 5) Το κόστος ανά μαθητή και συνοδό χωριστά Η τελική επιλογή του ταξιδιωτικού γραφείου, η σύνταξη της σύμβασης οργανωμένου ταξιδιού (ιδιωτικό συμφωνητικό) και η υπογραφή της από τα συμβαλλόμενα μέρη, αποτελεί τον ουσιαστικό παράγοντα της σύνταξης πράξης της επιτροπής, για τους λόγους που επιλέχθηκε το παραπάνω ταξιδιωτικό πρακτορείο. Η πράξη αυτή μαζί με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά θα εξασφαλίσουν τη νομιμότητα των ενεργειών, αλλά και την απρόσκοπτη έγκριση πραγματοποίησης της 3μερης εκπαιδευτικής εκδρομής στην Αθήνα.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Ταχτσόγλου Μαρία